شناسه كاربري:
کلمه عبور:
(كلمه عبور خود را فراموش كرده ام)
عضويت در سايت

تاريخ خبر: ۱۳۹۳/۰۵/۰۳

مطالعه فشرده و طولانی عامل بروز اختلالات بینایی

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، در این گزارشات آمده است که افراد با هرسال تحصیل بیشتر، یک قدم به نزدیک بینی نزدیک تر می شوند.

نزدیک بینی (myopia) شایع ترین علت تاری دید است. یکی از مهمترین علل نزدیک بینی، تغییر اندازه کره چشم است. در این حالت کره چشم از حالت کروی به حالت تخم مرغی شکل تبدیل می شود و پرتوهای نور به جای تمرکز روی شبکیه، جلوتر از آن متمرکز می شوند و فرد اشیای دور را تار می بیند. میزان تاری به مسافت موضوع و هدف و میزان نزدیک بینی چشم بستگی دارد.

یکی از مهمترین دلیل بروز نزدیک بینی عوامل ژنتیکی است. اگر والدین به این اختلال مبتلا باشند، امکان ابتلای فرزندان نیز زیاد است. تحقیقات جدید نشان می دهد که تاثیر میزان مطالعه و رعایت اصول بهداشتی چشم حتی مهمتر از عوامل ژنتیکی است.

افراد نزدیک بین معمولا برای مشاهده اجسام دور، چشمان خود را جمع می کنند.

نزدیک بینی شدید احتمال بروز آب سیاه، آب مروارید زودرس، انحطاط ماکولا و جداشدگی شبکیه را افزایش می دهد زیرا بر اثر نزدیک بینی، شبکیه چشم فشار زیادی را تحمل می کند.

نزدیک بینی در کشورهای در حال توسعه آسیا 80 درصد افزایش پیدا کرده است و در حال تبدیل به یک معضل بهداشتی و اقتصادی جهانی است. مطالعه طولانی مدت و چشم دوختن به صفحه نمایش کامپیوتر و تلویزیون مهمترین عوامل بروز این اختلال هستند.

این مطالعات به مدت پنج سال (بین سال های 2007 و 2012 ) با بررسی 15 هزار داوطلب گردآوری شده است. یکی از محققان این پروژه دکتر علیرضا میرشاهی پزشک ایرانی است.

نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Ophthalmology منتشر شده است.

 

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با این آموزش از قسمت زیر ارسال کنید

 ارسال نظر :

نام: *
ايميل: *
نظر: *
كد امنيتي:           كد امنيتي
عدد نمايش داده شده در تصوير را در فيلد كد امنيتي وارد كنيد.