شناسه كاربري:
کلمه عبور:
(كلمه عبور خود را فراموش كرده ام)
عضويت در سايت

تاريخ خبر: ۱۳۹۳/۰۵/۲۵

چگونه انتخاب فریم عینک

 

 

چگونگی انتخاب فریم عینک متناسب با صورت شما

در این مطلب سعی دارم اطلاعات مفید و کمک کننده ای در انتخاب عینک مناسب برای افراد مختلف ارئه دهم.

با توجه به اینکه فریم عینک بخش مهم و تاثیر گذار در ارائه چهره زیبا و دلپذیر است پس انتخاب یک عینک مناسب بسیار ضروری و مهم می باشد.
در انتخاب فریم مناسب علاوه بر رعایت موارد فنی، زیبایی عینک، مواد به کار رفته در آن، رنگ و سبکی آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین توصیه میشود قبل از انتخاب عینک، جهت رعایت ملاحظات مورد نیاز با اپتومتریستتان مشورت نمایید.

§         توجه به شکل صورت در انتخاب فریم:

قبل از این که به رنگ عینک تان بپردازید و بخواهید رنگ آن را انتخاب کنید اول به قاب و فریم عینک تان دقت کنید . اول فریمی را انتخاب کنید که صورت شما را اذیت نکند یعنی روی صورت براحتی قرار گیرد و فشاری به پشت گوش و یا بینی وارد نکند .

-اگر صورت مربع شکلی دارید، قاب و فریم‌هایی را انتخاب کنید که گرد و یا بیضی باشند زیرا انحنا و حالت خمیدگی که این عینک‌ها دارند باعث می‌شوند که صورت شما را از حالت مربع شکل خارج کند و حالت مربع بودن صورتتان را کاهش می‌دهد .

-اگر صورت گردی دارید،قاب و فریم های کشیده و مربع را انتخاب کنید، البته اگر در گوشه ی عینک‌ها حالت زاویه دار باشند بسیار مناسب است ، زیرا صورت شما را به اصطلاح سرو سامان می‌دهد و از حالت گرد بنظر رسیدن خارج می‌سازد، به یاد داشته باشید افرادی که صورت گردی دارند نباید از عینک‌هایی با عدسی گرد استفاده کنند زیرا این نوع فریم ها گردی صورت را افزایش می‌دهند . 

-اگر صورت شما بیضی شکل است،فریم های مستطیل شکل و کشیده باعث می‌شوند که صورت شما کشیده به نظر برسد. معمولا روی صورت‌های بیضی انواع مدل‌های قاب عینک زیبا بنظر خواهد رسید.

 -اگر صورتی مستطیل شکل دارید،بهتر است از فریم هایی استفاده کنید که گوشه‌های آن گرد هستند و دارای زاویه ی گرد می‌باشند ، زیرا برای اینکه حالت تعادلی بین صورتتان و قاب عینک تان برقرار کنید این حالت بهترین است.

-اگر صورت شما مثلثی با قاعده پایین است، بهتر است از فریم های بیضی و یا فریم هایی که قسمت پایین آن شیب دار است استفاده نمایید.
 چرا که فریم هایی که مستطیلی هستند خط صاف چانه را بیشتر نمایان می کند. بهتر است فریم رنگ تیره تری داشته باشد تا توجه افراد را بیشتر
به سمت بالای صورت جلب کند.

-اگر صورت شما مثلثی با قاعده بالا است، در این حالت فیت فریم مشکل تر است،چون حضور فریم توجه را به سمت قسمت پهن صورت جلب
می کند. به منظور کاهش توجه، فریم باید حداقل توجه را داشته باشد. بایستی حداقل پهنا را داشته باشد چرا که اگر پهنای آن زیاد باشد، توجه بیشتری
 به ناحیه ی بالای صورت جلب می گردد. بهتر است فریم ظریف باشد و رنگ ملایمی داشته باشد. فریم های ریملس(بدون حدقه) و یا فلزی نازک گزینه های خوبی می توانند باشند. این نکته نیز مد نظر قرار گیرد که فریم های گرد می توانند حالت مثلثی صورت را خراب کنند. در شکل انواع فریم های مناسب برای صورتهای گوناگون را نشان داده شده است.

§         رنگ  مو، پوست و چشم در انتخاب فریم :

اهمیت هماهنگی رنگ عینک را نسبت به چهره نباید فراموش کرد، البته در مورد این هماهنگی یک استاندارد جهانی که جوابگوی همه ی فرهنگ های دنیا باشد مشاهده نمی شود؛ در نتیجه در انتخاب رنگ عینک بیشتر سلیقه ای عمل می شود، ولی در موارد خاصی جنبه ی عمومیت بیشتری پیدا
 می کند،عواملی که در انتخاب رنگ عینک می توانند مد نظر قرار بگیرند عبارتند از:

-رنگ مو : برای موهای سفید فریم هایی با رنگ آبی و یا قرمز کمرنگ مناسب هستند. افراد با موهای ضخیم و تیره می توانند از فریم های تیره تر استفاده کنند. ولی افراد با موهای نازک و روشن بهتر است از فریم های ظریف و با رنگ روشن استفاده نمایند، چرا که یک عینک تیره بر روی صورت فردی با موهای روشن و نازک جلب توجه بیشتری نسبت به شخصی با موهای تیره و ضخیم می نماید.برای شخصی که دارای موهای سفید کمی
در اوایل میانسالی است، استفاده از فریم نقره ای رنگ تاکید بیشتری بر موهای سفید فرد کرده و وی را مسن تر جلوه می دهد. این نکته مورد توجه قرار گیرد که از آنجایی که حالت موی سر، در شکل گیری چهره تأثیر گذار است، اگر در زمان انتخاب فریم حالت موی سر، ملاک انتخاب فریم قرار گیرد، بعداً به علت تغییرات زیادی که در حالت موی سر ایجاد می شود، از هماهنگی موی سر با فریم و صورت کاسته شده و به مرور باعث نارضایتی
 و ناراحتی بیمار می گردد. بنابراین در زمان انتخاب فریم ، حالت موی سر را باید امری موقتی دانست و از فاکتورهای دیگر جهت انتخاب فریم استفاده نمائید.

-رنگ پوست: اگر شما صورت و پوست سفیدی دارید بهتر است از رنگ‌هایی مانند قرمز ، قهوه ای و آبی  تند استفاده کنید.اگر پوست صورتتان سفید نیست بهتر است از رنگ‌هایی مانند سفید ، مشکی ، خاکستری استفاده کنید .

-رنگ چشم: برای چشمهای سبز و آبی فریم هایی که در آنها، قسمت فوقانی حدقه، مشابه به رنگ چشم باشد، مناسبتر خود را نشان می دهند.

§         .ضخامت فریم:

همانند رنگ فریم ضخامت های درشت و بیشتر فریم برای صورت های با خصوصیات جدی تر و فریم های با ضخامت نازک و کم برای صورت های لطیف و ظریف تر مناسب تر هستند.در کودکان و بانوان که صورت های ظریف دارند می توان با فیت کردن فریم های نازک و ظریف چهره را زیبا تر جلوه داد، اما در صورت فیت فریمی با رنگ تیره و ظاهری درشت تر، صورت این افراد بسیار کوچکتر و ضعیف تر به نظر خواهد رسید.

§         .دسته های عینک:

دسته های عینک، تأثیر بسزایی در کوتاه یا کشیده جلوه نمودن صورت ایفا میکنند. دسته هایی که در قسمت پایین فریم لولا شده باشند، چهره را کوتاهتر نشان می دهند و برعکس دسته هایی که در بالای فریم لولاشده باشند، صورت را کشیده تر نشان میدهند. در نتیجه از پارامتر فوق می توان کوتاهی
و یا کشیدگی بیش ازحد صورت را متعادل نشان داد.

در آخر متذکر می­شوم که انتخاب فریم یک پدیده زیبا شناختی است که طی واحدهای علمی دانشگاهی به همکاران اپتومتریست آموزش داده می­شود
تا بهترین­ها را برای شما انتخاب کنند.

اپتومتریست نعیمه منفرد

کارشناسی ارشد اپتومتری

تلفن تماس : 05138902537

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با این آموزش از قسمت زیر ارسال کنید

 ارسال نظر :

نام: *
ايميل: *
نظر: *
كد امنيتي:           كد امنيتي
عدد نمايش داده شده در تصوير را در فيلد كد امنيتي وارد كنيد.