شناسه كاربري:
کلمه عبور:
(كلمه عبور خود را فراموش كرده ام)
عضويت در سايت

تاريخ خبر: ۱۳۹۳/۰۹/۲۰

ده نشانه وجود مشکل چشمی فرزندتان

اگر ما  متوجه این نکته مهم باشیم که مشکلات بینایی کودکمان می تواند کاهش مهارت و توانایی فردی ، اشکال در خواندن و یادگیری و عملکرد ضعیف درسی برای او ایجاد کند ،که این عوامل نیز به نوبه خود باعث ایجاد احساس شکست ، عزت نفس پایین و عدم علاقه او به ادامه تحصیل دانشگاهی شود ؛ حتما هوشمندانه و آگاهانه تر عمل خواهیم کرد؛ چرا که تحقیقات گسترده حاکی از این است که شکست در مدرسه یکی از اولین و بهترین پیش درآمدها برای داشتن آینده ای همراه با رفتار بزهکارانه است.

برای آنکه بتوانید محیط امن تری برای کودکان خود مهیا کنید، اسباب بازی هایی را خریداری کنید که متناسب با سن و آگاهی فرزند شما باشد. هنگامی که کودکان از وسایل پرخطر مانند مداد، خودکار، چاقو و ... استفاده می کنند مراقب آنها باشید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از وسایلی که به ظاهر خطرناک نیستند نیز می توانند صدمات چشمی جبران ناپذیری بر جای بگذارند.

تمامی مواد شیمیایی و شوینده را از دسترس کودکان خارج کنید، کودکان خود را از بازی با آتش منع کنید.

 در کودکانی که چشم آسیب دیده دارند؛ باید به شدت مراقب چشم سالم کودکتان باشید. در این کودکان حتی استفاده از عینک های محافظ ویژه کودکان ضروری به نظر می رسد.

یک نکته ضروری:

70% از آموخته ها در کلاس درس بستگی به سیستم بینایی دارد. دانش آموزان با مشکل بینایی اصلاح نشده، حتی قبل از ورود به کلاس احساس ترس می کنند. واضح است که اگر دانش آموزی دید کامل نداشته باشد، مشکلات زیادی در زمان مطالعه، نوشتن و حتی در زمان ورزش کردن، خواهد داشت.

هشدار :با این حال والدین و معلمان تقریبا همیشه از مشکلات بینایی که مانعی برای یادگیری است غفلت می کنند.

 1- تحقیقات نشان می دهد که 25 % از همه دانش آموزان از مشکلات بینایی تشخیص داده نشده رنج می برند.

2- در میان نوجوانان تخمین زده می شود که 70% مشکل بینایی تشخیص داده نشده دارند.

3-تحقیقات نشان می دهد که شرایط بینایی نامناسب(از قبیل نور یا فاصله نامناسب و ...) در 98% از نوجوانان وجود دارد.

4- مطالعات نشان می دهد که فقط 27% از دانش آموزان که وضعیت حاد بینایی در آنها تشخیص داده شده بود ،مراقبت های بینایی را دریافت می کنند.

10 نشانه برای اینکه  فرزندتان مشکل بینایی دارد:

1. کج گرفتن سر:اگر عضلات یا اعصاب چشم فرزندتان مشکل داشته باشد، تلاش می کند تا با کج کردن سر آن را جبران نماید.

2. نزدیک تلویزیون نشستن:اگر فرزندتان نزدیک بین باشد، تلاش می کند تا با نزدیک شدن به تلویزیون یا کتابش در زمان مطالعه، کاهش بینایی خود را جبران کند.

3. پرهیز از مطالعه:اگر فرزندتان دارای اختلالات بینایی باشد، آن را با پرهیز از ادامه خواندن جبران می کند. خواندن از حرکات پیچیده چشم تبعیت می کند و مهارت های ضعیف بینایی ممکن است به سادگی فرزند شما را نا امید کند.

4. سر درد های پی در پی:سر درد می تواند عامل بارزی باشد بر اینکه فرزند شما فشار زیادی بر چشم ها وارد می آورد و از همه انرژی خود برای تنظیم کردن و فوکوس تصویر برای ایجاد تصویری واضح استفاده می کند.

5. اختلال جهت یابی:اگر فرزندتان در تشخیص جهت چپ و راست دچار مشکل باشد  و اغلب بین چپ و راست گیج می شود می تواند دلیلی بر وجود اختلالات بینایی باشد.

6. اشاره با انگشت:بعضی از اختلالات بینایی((poor vision tracking skillsباعث استفاده از انگشت برای اشاره و دنبال کردن می شود. مانند استفاده از انگشت برای جلوگیری از گم کردن خط.

7. ناتوانی نوشتن از روی تخته سیاه:ممکن است فرزندتان مشکلی در تطابق (توانایی تغییر فوکوس بین دور و نزدیک) داشته باشد که این عامل برای موفقیت او در مدرسه بسیار لازم است.

8. جمع کردن چشمها:کودک با جمع کردن چشمهایش اجازه می دهد تا نور موقع ورود به چشم تمرکز بیشتری پیدا کند و در نتیجه دید بهتری داشته باشد و این کاهش ورود نور باعث تعدیل شدن تصویر مات شی در چشم او می شود.

9. کندی هماهنگی دست وچشم:این مهارت شامل بسیاری از موارد،شامل نوشتن در کلاس تا بازی با توپ و... می باشد. دید واضح و مهارت بینایی کافی نیازمند ایجاد ارتباط صحیح بین بینایی و دیگر حرکات بدن می باشد.

10. مالش چشم:مالش یکی از چشم ها توسط کودک یک پاسخ اولیه در ناراحتی های چشمی است و زمانی رخ می دهد که چشم کودک بیش از حد تحت فشار کاری قرار گرفته باشد.

 

اپتومترست امیر گلمکانی

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با این آموزش از قسمت زیر ارسال کنید

 ارسال نظر :

نام: *
ايميل: *
نظر: *
كد امنيتي:           كد امنيتي
عدد نمايش داده شده در تصوير را در فيلد كد امنيتي وارد كنيد.