شناسه كاربري:
کلمه عبور:
(كلمه عبور خود را فراموش كرده ام)
عضويت در سايت

تاريخ خبر: ۱۳۹۳/۰۹/۲۷

پیرچشمی چیست؟

 پیرچشمی معمولا درحدود سن 40سال به بالا ایجاد میشود و دید نزدیک (کمتر از طول یک دست) هنگام مطالعه ,کار با موبایل و کامپیوترتار میشود. گریزی از پیرچشمی نیست حتی اگر قبلاً هیچگونه مشکل دید نداشته باشید\

علت پیرچشمی چیست؟در واقع علت اصلی پیرچشمی کاهش قدرت تطابق است. مکانیسم تطابق که در واقع توانایی تغییر قدرت اپتیکی چشم جهت کانونی کردن تصویر روی شبکیه است عموما بدلیل سفت شدن وکاهش انعطاف پذیری عدسی داخل چشم انسان و همچنین کاهش قابلیت ارتجاعی رشته های کششی اطراف عدسی (زنول)  وعضلات جسم مژگانی ایجاد می شود. این روند تدریجی است و مقدار ضعیف شدن قدرت تطابق با افزایش سن بعد از چهل سالگی بیشتر می شود.

نحوه اصلاح پیرچشمی:

  •  عینک مطالعه (تک دید):افراد پیر چشمی که دید دور طبیعی دارند احتیاج به عینک مطالعه فقط جهت اصلاح دید نزدیک دارند بهتر است عینکی با پل بینی پهن و حدقه باریک برای آن استفاده شود. در این افراد اگر با عینک مطالعه به دور نگاه کنند کاملاً تار می بینند. 
  • عینک با عدسی دوکانونه:در این عینک , دید دور و نزدیک تامین می شود و حد فاصل بین قسمت دور و نزدیک به صورت یک خط قابل مشاهده است . لبه فوقانی قسمت دید نزدیک (سگمنت) بر روی عینک باعث پرش تصویردر هنگام تغییر مسیر نگاه از دور به نزدیک شده و موجب ناراحتی بیمار می شود، همچنین (بعلت نداشتن دید میانی )عبور از پله و... دچار مشکل می شود.
  • عینک با عدسی تدریجی: در این نوع عینک حدفاصل دید دور و نزدیک مشخص نیست و دید دور, میانی و نزدیک تامین می شودو در مقایسه با عدسی­های دوکانونی کارایی بالاتری دارد به شرط آنکه اندازه گیری دقیق و تنظیمات لازم و همچنین انتخاب عینک توسط اپتومتریست  ماهر انجام شود, در هنگام تهیه این نوع عدسی گزینه فری فرم را مدنظر داشته باشید تا خطای آستیگمات ناخواسته درکناره­های عدسی کمترشده و پهنای دید و سیعتری برای شما ایجاد شود.
  • لنزهای تماسی دو کانونی و چند کانونی:پیشرفت تکنولوژی این محصول جدید را در اختیار شما گذاشته است و بهترین تجویزهابا معاینه توسط یک اپتومتریست می تواند راحتی قابل ملاحظه ای را برای شما ایجاد کند ( البته استفاده از لنزهای تک دید بر روی یک چشم با ملاحظات خاص علمی خود بعد از معاینات خاص توسط اپتومتریست نیز علیرغم معایب آن قابل انجام است.)
  • جراحیهای ریفراکتیو :روشهای متعدد جراحی برای اصلاح عیوب انکساری، از جمله پیرچشمی، ابداع شده است ، تکنیک اصلاح لیزر به همراه بهره گیری ازلیزر فمتوسکند و درون کاشت (inlay) کمرا ، یکی از جدیدترین تکنیک های جراحی برای اصلاح پیرچشمی می باشد.

تکنیک.کمرا مشابه همان روشی است که در دیافراگم دوربین عکاسی بکار گرفته میشود، کمرا روزنه ای کوچک و مرکزی است که تصاویر واضح و کانونی شده از اشیاء دورونزدیک ایجاد می کند و توسط متخصص چشم، درون چشم قرار داده می شود و نیازی به بیهوشی عمومی وجود ندارد .

      اپتومتریست سیدمهدی صالح

 

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با این آموزش از قسمت زیر ارسال کنید

 ارسال نظر :

نام: *
ايميل: *
نظر: *
كد امنيتي:           كد امنيتي
عدد نمايش داده شده در تصوير را در فيلد كد امنيتي وارد كنيد.